Grasse, prestolnica parfumov

Mesto Grasse, ki se nahaja slabo uro od Nice, že od 17. stoletja slovi kot prestolnica parfumov. V tem mestu se je glavni junak romana Patricka Suskinda Parfum uril v destilaciji ter prebivalce mesta s pomočjo “popolnega parfuma” zvabil v masovno orgijo …

Vendar – medtem ko je bila nekoč okolica Grassa posuta s cvetovi jasmina, vrtnice in mimoze, danes večina dišav za parfume “zraste” v laboratorijih. Z začetkom 20. stoletja so namreč opojne dišeče sokove aromatičnih rastlin nadomestili sintetični zvarki. Chanel No. 5, parfum iz leta 1921, ki je začaral milijone žensk kot tudi moških, velja za prvi sintetični parfum. S pojavom sintetičnih sestavin so parfumi postali dostopni množicam – cena sestavin sintetičnega izvora je namreč bistveno nižja od cene naravnih sestavin.
Drugi problem je v tem, da so naravne sestavine cenejše, če jih pripeljejo s Kitajske, Bolgarije ali Južne Amerike, kot če jih pridelajo v Grassu. Medtem ko je bilo še pred šestdesetimi leti v Grassu trideset družin, ki so pridelovale absolut mimoze, so se danes obdržale samo še štiri.
SAMSUNG CSC
Kljub vsemu je Grassu skozi stoletja uspelo obdržati sloves prestolnice parfumov. Napisi vas skozi celo mesto vabijo v parfumerije Fragonard, Galimard in Molinard, ki letno privabijo milijon turistov. V parfumerijah boste našli razstavljene alembike, se seznanili z zgodovino parfumeristike ali celo izdelali svoj parfum. Vsekakor se boste vrnili s kakšnim dišečim priboljškom v lični škatlici – mene je tudi tokrat zapeljalo Fragonardovo milo Encens Feve Tonka
SAMSUNG CSC
Poleg tradicionalnih parfumskih hiš v Grassu danes domuje več kot 60 industrijskih parfumskih obratov – ti se ne ukvarjajo zgolj s kreacijo parfumov, temveč izdelujejo arome detergentov, bombončkov in jogurtov … V mestu živi in ustvarja več slavnih nosov – med njimi Jean Claude Ellena in Francois Demanchy. Za tiste, ki bi želeli študirati parfumeristiko, pa obstaja slavni Grasse Institute of Perfumery. Sama sem bila zelo navdušena nad njihovim programom, dokler mi niso povedali, da večinoma delajo s sintetičnimi sestavinami.
SAMSUNG CSC
Ob pogovoru z domačinko sem vendarle izvedela, da si Grasse ponovno prizadeva za “vrnitev k naravi”. To je pravzaprav trend v svetu in kupci sprašujejo po naravnih sestavinah. Leta 2008 so se lokalni proizvajalci združili in ustanovili kooperativo Fleurs d’Exception – gojijo iris, vrtnico, jasmin, neroli, tuberozo in druge omamne dišavnice za večje kozmetične linije. Tudi nekateri posamezniki, kot je Michelle Cavalier, pridelujejo organske vodice in ekstrakte iz domačih rastlin ter jih prodajajo na tržnicah.
Če se boste mudili v Grassu, vsekakor obiščite Muzej parfumov. Tisti, ki bi radi spoznali umetnost kreacije parfumov, pa vabljeni v Magnolijo, na delavnico izdelave parfumov, ki je mnoge zapeljala v mamljivi opojni svet …

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja