Povrni si izgubljeni čut voha: kako ti lahko pomaga vohalni trening

Ko so skupino ameriških študentov vprašali, čemu bi se lažje odpovedali – telefonu ali čutu voha – jih je kar 50 % odgovorilo, da čutu voha. Toda če si med pandemijo COVID vsaj za kratek čas izgubil čut voha, si ugotovil, kako pomemben je.

Izguba čuta voha močno vpliva na kakovost našega življenja

Hrana je izgubila okus in vsi kulinarični užitki so izginili. Vaniljev in čokoladni sladoled si ločil le po njuni barvi. Vonj tvojih ljubljenih je izpuhtel, sprehod po gozdu je izgubil svoj čar. Morda si celo začel pretirano uporabljati dezodorant, kajti skrbelo te je, da ne zaznaš svojega telesnega vonja.

Študije kažejo, da ljudje z dolgotrajno izgubo voha pogosto razvijejo depresijo, anksioznost in apatičnost. Vonj je tesno povezan z limbičnim sistemom (amigdala, hipokampus), kjer se procesirajo čustva in spomini. Ko je ta povezava prekinjena, pogosto pride do občutkov odtujenosti in otopelosti.

Čut voha ni le dodaten čut za uživanje v dragih parfumih, temveč ključno vpliva na kakovost našega življenja.

Ali je čut voha mogoče povrniti?

Vohalni sistem ima izjemno lastnost – sposobnost regeneracije. V nosu so senzorične živčne celice (nevroni), ki so edine živčne celice, katerih dendriti segajo neposredno v zunanji svet. Ker so ob vsakem vdihu izpostavljeni prahu, bakterijam, virusom in toksinom, imajo kratko življenjsko dobo (približno 30 do 60 dni) in se stalno objavljajo.

Pri virusu SARS-CoV-2 se je pokazalo, da ta napade predvsem podporne celice v vohalnem epiteliju. Ko te celice izgubijo svojo funkcijo, vohalni nevroni ostanejo brez podpore in oslabijo. Posledica je anozmija (popolna izguba voha) ali hipozmija (zmanjšana občutljivost za vonje).

Ko se podporne celice obnovijo, lahko tudi nevroni ponovno vzpostavijo svoje povezave z možgani in čut voha se spontano povrne – običajno v nekaj tednih. Če se čut voha ne povrne v 4 do 8 tednih, strokovnjaki priporočajo vohalni trening.


Kaj je vohalni trening?

Vohalni trening je kot fizioterapija – a za tvoj nos. Redno, zavestno vonjanje izbranih vonjev pomaga spodbuditi obnovo vohalnih celic in ponovno povezovanje z možgani.

Metoda je preprosta, neinvazivna in jo lahko izvajaš doma. Temelji na raziskavi nemškega profesorja Thomasa Hummela, ki je že leta 2009 dokazal, da ponavljajoče vonjanje štirih različnih vonjev lahko pomaga pri regeneraciji vohalnega sistema.

Vohalni sistem temelji na nevroplastičnosti. Tako kot mišice potrebujejo vadbo, tudi čut za vonj potrebuje vajo, da se okrepi in obnovi.

Kako izvajamo vohalni trening?

Kako pripravimo set?

Pripravite štiri različne vonje – najlažje je delati z eteričnimi olji. Klasična izbira vključuje:

  • vrtnico (cvetna nota)
  • limono (citrusna nota)
  • evkalipt (sveža/zeliščna nota)
  • klinčke (začimbna nota)

Nakapajte 5–8 kapljic eteričnega olja na kos bombažne vate in jo shranite v majhen steklen kozarček s pokrovom. Vsak vonj imejte v svojem označenem kozarčku. Alternativno lahko uporabite inhalatorje za eterična olja.

Potek treninga

  1. Odprite prvi kozarček in ga približajte nosu.
  2. Naredite nekaj kratkih, plitvih vdihov skozi nos. Izogibajte se globokemu vdihovanju.
  3. Osredotočite se na katerokoli zaznavo, tudi če je zelo šibka.
  4. Poskusite si predstavljati, kaj vonjate – kako je videti ta vonj, kakšne spomine ali občutke vzbuja. Če želite, si pomagajte s sliko rastline, ki predstavlja ta vonj.
  5. Celoten postopek z enim vonjem naj traja približno 20 sekund.
  6. Po prvem vonju naredite petminutni odmor, nato nadaljujte z naslednjim vonjem.

Pogostost in trajanje

Trening izvajajte dvakrat dnevno – zjutraj in zvečer – najmanj 3 mesece, idealno 6 mesecev. Po enem mesecu lahko zamenjate vonje in dodate druge, na primer poprovo meto, kavo, pravo sivko ali sladko pomarančo.

Nasveti za uspeh

  • Ne obupajte, če sprva ne zaznate ničesar. Vztrajnost je ključna.
  • Mentalno osredotočanje na vonj in spomin nanj prav tako spodbuja obnovo vohalnega sistema.
  • Poskusite priklicati spomine na ta vonj – kdaj ste ga nazadnje zaznali in kako ste se ob tem počutili.

Pomembno: izguba voha je lahko posledica drugih bolezni, zato se ob izgubi voha vedno posvetuj z zdravnikom.

📣 Povabilo
Si med tistimi, ki so za dlje časa izgubili čut voha ali se jim ta po bolezni ni povrnil? Vesela bom, če z mano deliš svojo izkušnjo – tvoje pričevanje lahko pomaga ozaveščati o pomenu čuta voha in spodbuditi raziskave na tem področju.

Če si pripravljen/a vztrajati in redno trenirati svoj voh vsaj 3 mesece, ti z veseljem brezplačno pripravim personaliziran vohalni set, ki ti bo v pomoč pri vsakodnevni vadbi.

📩 Piši mi na nina@magnolija.si

Nakup 100 % naravnih in ekoloških eteričnih olj lahko opravite v naši spletni trgovini.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja